Proč štěně (pes) s PP a od chovatelské stanice německého boxera Custodius?

Rozhodnutí je na každém, ale pokusím se sepsat pár poznatků, které třeba usnadní rozhodování.

Štěně s PP - s průkazem původu, tzn. že má předpoklady splnit parametry plemene, tak jak je charakterizováno v tzv. Standardu. Znamená to také, že oba rodiče jsou prověřeny povahově, zdravotně (RTG) a vzhledově. Chtě nechtě předávají se dobré i špatné vlastnosti, takže pokud jeden z rodičů trpí nějakou vadou a nebo sním páníček neudělal zkoušky (není uchovněn) nelze mít tedy štěně s PP a naopak lze předpokládat, že se mohu spíše setkat s nějakým problémem - zdravotním, vzhledovým nebo povahovým.

Povahové vlastnosti Německého Boxera

ovlivní výraznou měrou i nová smečka a přechod k ní! Zde Vám rádi poradíme aby byl přechod co nejsnažší. Základ si nese pes v sobě po rodičích a také v jakém prostředí a jak se vyvíjelo v prvních týdnech. U nás jsou štěňata součástí rodiny - smečky a budou bydlet s námi doma. Matka je také zvyklá na domácí prostředí, ale i na venkovní příbytek. Štěňata ze stanice Custodius budou zvyklá na lidi, děti, domácí i venkovní prostředí, domácí spotřebiče a jízdu autem. To proto aby jste jako nový páníček nemusel řešit paniku zvířete, když třeba doma zapnete mixer nebo vysavač. U těchto zvuků asi nebude štěně klidně ležet nebo spát, ale nezasekne se pod postel ze strachu a nebo z kontaktu s lidmi nebude frustrované, a bude vědět, že od lidí přijde vždy jen dobré.... pokud nebude mít na sobě masku a v ruce hůl.... to se dá nacvičit v rámci obran ;-)

Ještě bych se rád zmínil, pozor na množírny! Ikdyž ty snad se u plemene Německý Boxer nevyskytují, protože Boxer netrpí módnímy výkyvy, tak jako jiná krátkodobě populární plemena, kde vám štěňe dokáže přivést někdo i v kufru Škody 120 na parkoviště obchodního domu v parném létě. Jak pak má takový pes mít vyrovnanou a čitelnou povahu? 

Zdravotní stav

závisí na rodičích a na tom co po nich potomek zdědí :) Výběr rodičů probíhá přísnou selekcí, tak aby se spíše vyzdvihovaly jejich kladné stránky. Např. se u psů bez PP objevuje velmi často dlouhý čumák - to pak fakt není boxer, a těžko to rozpoznat u 4 týdenního štěněte pokud není srovnání, a když jsou všechna štěňata tak pěkná. Tady opět "PP" říká, že rodiče byly OK a jak moc OK o tom hovoří známka ze zkoušek chovnosti (kde 5 je nejlepší) a tu máme.

Z mojí zkušenosti jsem se setkal s Boxery (bez PP) s dlouhým čumákem, přerostlými, vysokými ev. křivými běhy --> problémy s klouby, dále problémy s tlapkami a položením drápků, kde pes při chůzi např. ve sněhu krvácel z lůžek - veškeré anomálie sebou nesou vyšší riziko problémů a pak další výdaje.

Potrava

Tak jako u lidí lze hodně zkazit ale i vylepšit potravou. S tímto Vám také rádi poradíme a sami jsme dost bojovali s výběrem potravy a stylem krmení. 

Štěňata od nás půjdou navyklá na "suchou" stravu - granule, což je asi nejjednodušší styl krmení. Budou také znát syrové i vařené maso a jiné vhodné potraviny. Opravdu není vhodné pejska přivítat doma rajskou omáčkou s knedlíkem od nedělního oběda, nebo sladkými lidskými pamlsky... on to totiž jeho organizmus vůbec nedokáže zpracovat a pak se páníčkové nesmí divit, že ztrácí na váze, zvrací a třeba dostane alergii na cokoli nebo exzém. Zde varování předem - boxer není odpadkový koš, na likvidaci zbytků lidské potravy doporučuji prase! :-)

Granule vybíráme jen kvalitní a za výborné považuji Royal Canin pro Boxery, koupený na západ od našich hranic, dále pak to samé vyrobeno v Polsku. Zde se mi potvrdilo: Levná věc = drahá věc takže nešetřím při nákupu, ale o to více je pejsek spokojen i s menší porcí. Je to jako s tím když si koupíte párky, které jsou levné ale maso neviděly.

 Výchova psa

nemyslím tréning a přípravu na zkoušky, ale nastavení pravidel vzájemného soužití ve smečce. Veškerá pravidla udává páníček - Vy! Opět můžeme poradit do začátků, pokud Vám ale pejsek přeroste přes hlavu tak tam bych hledal pomoc jinde :) Pejskové poznají jak to doma funguje a pokud není jasná hierarchie tak se začnou hnát na vrchol smečky - to není problém v psovi ale ve smečce ;-)

Jsem zastánce pozvolného a láskyplného začlenění do nového prostředí, ale už první den musí platit PRAVIDLA! Nechci abys mi lezl do postele až budeš mít 30 kilo. OK, tak mi tam prostě nepolezeš ani teď ikdyž máš teď jen 2 kila :o) a jsi roztomilý jako plyšák a tak smutně koukáš. Prostě nechci tak NE! Jednou uhnu a bariery a pravidla padají. Pejsek totiž neví, že jsou zrovna Vánoce, a že jenom dneska může žrát ze stolu :) a nebo viset na lustru a houpat se hlavou dolů s prstem v nose. Na dodržování hranic musí dbát všichni členové smečky bez rozdílu!

Naše Beuška, ikdyž je to pejsek rázný rychlý s velmi dobrými loveckými pudy a sebevědomím, že bych mohl závidět, funguje to s ní doma perfektně:

Po snídani jdeme do práce a je doma sama, po snídani zbytky (rohlík s medem, sýr, salám) můžou zůstat na stole a vydrží do odpoledne. Neexistuje, že by při vítání např. s dcerkou dala najevo, že se ji to nelíbí, a nebo že chce její kus piškoty. Tím nechci říct, že by zmíněné věci nezkusila zejména v dospívání, ale záleží na Vás kam si jakéhokoliv pejska pustíte. Naopak na cvičáku její ráznost a lovecké sklony využívám. Něco za něco - ty chceš ulovit peška, já chci aby sis lehla, takže až to uděláš dobře dostaneš co chceš, ale o tom zase rozhoduju já ;-) Jinak doma je to obrovská mazlivka a závislák!